CEAUSESCU_UNCHAIN3D

ajutor: problema Blue Screen!!!

3 posts in this topic

in ultima perioada,mai precis ultima saptamana, am inceput sa am o problema la pc (laptop).am mai avut-o,am reinstalat windows-ul si a mers o perioada, acum a inceput iar..ce sa ii fac ca ma scoate din minti? se intampla mereu cand joc cs. eroarea care mi-o da windows-ul este urmatoarea: 

Firma problema:
  Nome evento problema:    BlueScreen
  Versione SO:    6.1.7601.2.1.0.256.1
  ID impostazioni locali:    1040

Ulteriori informazioni sul problema:
  BCCode:    124
  BCP1:    0000000000000000
  BCP2:    FFFFFA800532A038
  BCP3:    0000000000000000
  BCP4:    0000000000000000
  OS Version:    6_1_7601
  Service Pack:    1_0
  Product:    256_1

File che contribuiscono alla descrizione del problema:
  C:\Windows\Minidump\070214-16489-01.dmp
  C:\Users\MIHAI\AppData\Local\Temp\WER-44148-0.sysdata.xml

daca poate cineva sa ma ajute sau sa imi dea niste sfaturi la ce pot sa fac v-as fi recunoscator.

Multumesc

Caracteristicele laptop-ului sunt rmatoarele :

EntitY    436

In majoritatea cazurilor 124 e problema hardware ce poate aparea din 2 cauze datorate alimentarii necorespunzatoare:

1. Sursa nu are destul curent sa suporte toate componentele iar procesorul are de suferit cand intra la lucru placa video sau chiar si cand acesta este in full load+turbo boost(nu e cazul tau pentru ca ai laptop)
  2. vCore nu este destul de mare atunci cand faci overclock (iarasi nu este cazul tau intrucat pe laptopul ala nu ai setari de overclock)

In afara de aceste 2 probleme generale verifica sa ai toate driverele la zi (bios, placa video, turbo boost, etc).

Daca laptopul este mai vechi de 1 an schimba-i pasta termo-conductoare de pe procesor cu ceva mai calitativ. Daca ai schimbat-o de curand, instaleza un utilitar de verificat temperaturile pe procesor si ruleaza vreo 2 ore prime95 sau macar IntelBurnTest (dar vezi ca o sa se cam incinga) pentru ca este posibil ca la montaj sa nu fi prins bine heat-sink-ul sau sa nu fie conectat bine ventilatorul. Verifica totusi si tensiunile in cel putin in bios (+12v).

0rsp™    1,302

Blu Scrren la Laptop incep sa apara in majoritatea cazurilor din cauza placilor video nVidia ,

iar asta din cauza ca ai jocul setat pe openGL iar placa video nu suporta socurile date de Counter Strike mai ales cand apesi 

tasta Windows sa intrii pe desktop , daca o sa pui windows xp o sa vezi ca nu mai iei BlueScreen.

Solutie....pe windows 7  doar sa nu mai joci CS si sa incerci sa nu vizionezi filmate HD !!!

Deci sfat , pune un xp sp3 sau un Linux :)

Guest
This topic is now closed to further replies.